Blog Energetyczny

Czyli, jak obniżyć rachunki za energię w firmie.

6 KROKÓW DO OSZCZĘDZANIA ENERGII W FIRMIE

Podstawą sukcesu firmy jest dobry plan biznesowy. Podstawą zapewnienia płynności finansowej jest dobrze sporządzony budżet. A podstawą skutecznego optymalizowania zużycia energii jest dobry plan działania. Powinien się on odnosić zarówno do planowanych inwestycji jak i do codziennych zasad działania.

Krok pierwszy

Uporządkowanie informacji dotyczących korzystania z energii w firmie.
Żeby wiedzieć, czy można coś zmienić najpierw trzeba wiedzieć czym dysponujemy. Na początku większości dyskusji o oszczędzaniu energii pierwszym branym pod uwagę nośnikiem jest energia elektryczna. Dopiero w kolejnych zdaniach pojawia się temat gazu, paliw płynnych, gazów technicznych. Czasem nieśmiało ktoś wspomni o energii odnawialnej. A już bardzo rzadko mowa jest o energii odpadowej. Ważne jest również, aby wiedzieć, gdzie zużywamy najwięcej energii.
Nie zawsze to, co nam się wydaje jest zgodne ze stanem rzeczywistym. Jednym ze sposobów jest zestawienie kosztów poszczególnych nośników energii, jednak nie zawsze można na tej podstawie zaplanować dalsze działania. Wiedze tą warto uzupełnić o wskaźniki techniczne. Przydatna jest zarówno informacja o tym, poprzez który nośnik dostarczamy najwięcej energii, a także w którym obszarze zużywamy najwięcej energii dostarczonej przez różne nośniki.
O możliwych rozwiązaniach przeczytasz w artykule "Efektywność energetyczna bez tajemnic”.

Krok drugi

Ocena stanu technicznego sieci i urządzeń.
Nadzór nad infrastrukturą w firmie w pierwszej kolejności ma na celu utrzymanie sprawnych maszyn, urządzeń i instalacji oraz wykonanie niezbędnych przeglądów. Jednak nie zawsze te działania obejmują również zapewnienie optymalnego zużycia energii. Z jednej strony będą priorytety dotyczące zapewnienia ciągłości produkcji lub możliwości świadczenia usług, a z drugiej strony wymagania dotyczące optymalizacji zużycia energii. Zdarza wam się konflikt w tym zakresie? Myślę, że jest to temat wart przedyskutowania….
Natomiast planując oszczędności dotyczące energii warto zacząć od najprostszych rozwiązań. W dokumentacji technicznej maszyn i urządzeń najczęściej dostępne są informacje o tym, jakie czynniki powodują zwiększone zużycie energii. Wystarczy włączyć odpowiednie wymagania do czynności planowanych podczas przeglądu czy wizyt serwisanta. W przypadku instalacji i sieci przesyłowych zacząć należy od sprawdzenia stanu przewodów, izolacji (jeśli jest wymagana) i szczelności. Wprowadzenie regularnych przeglądów i dokumentowanie wyników pozwoli na zaplanowanie niezbędnych działań w ramach prowadzonych remontów i inwestycji.

Krok trzeci

Zaplanowanie działań bieżących, krótko- i długoterminowych.
Oszczędzanie energii kojarzy się w pierwszym odruchu z kosztownymi inwestycjami. Jednak nie zawsze musi tak być. Po uporządkowaniu stanu istniejącego w dwóch pierwszych krokach, czas na wykorzystanie potencjału energetycznego firmy. w pierwszej kolejności warto wprowadzić do bieżących działań te zasady, które mają wpływ na wyniki energetyczne poszczególnych procesów w firmie. Dotyczy to również włączenia do bieżących przeglądów i konserwacji maszyn, urządzeń i instalacji tych elementów, które są istotne dla utrzymania maksymalnej sprawności. Następnie do planowania drobnych napraw, zmian, przebudowy czy modernizacji warto wprowadzić dodatkowy punkt obejmujący te elementy infrastruktury, które można zmodernizować, usprawnić lub wymienić „przy okazji”.
Najlepiej wykorzystać w tych planach informacje z audytu energetycznego. Natomiast planowanie każdego przedsięwzięcia związanego z inwestycjami powinno obejmować również rozważenie rozwiązań dotyczących oszczędzania energii. Nawet, jeśli podstawowym celem inwestycji jest zmiana ukierunkowana na przebieg procesu lub zmiany w produkcie/ usłudze, warto na etapie projektowania zmian uwzględnić również rozważenie różnych rozwiązań dotyczących efektywności energetycznej. Pomocnym rozwiązaniem może być wykonanie audytu efektywności energetycznej.

Krok czwarty

Tworzenie kultury organizacyjnej nastawionej na oszczędzanie energii.
niby oczywiste, ale jeśli pracownicy nie do końca wiedzą, jak oszczędzać energię, nie będą tego robić. Nie do przecenienia jest dostęp do informacji o planach i rezultatach. Jasne zasady wykonywania poszczególnych czynności i wskazanie, jakie błędy mogą powodować nadmierne zużycie energii też bardzo pomaga w kształtowaniu pożądanych zachowań.
Warto korzystać z dostępnych szkoleń i publikacji lub opracować własne bazy wiedzy prezentujące dobre praktyki oszczędzania energii. Więcej na ten temat w artykule „Sprytne sposoby na oszczędzanie energii w firmie”.

Krok piąty

Analiza osiąganych wyników.
Niezależnie od rodzaju planowanych działań, konieczne jest również zaplanowanie oczekiwanych wyników. Zarówno finansowych jak i technicznych – związanych bezpośrednio z wskaźnikami energetycznymi. Jak często na pytanie: jaki efekt przyniosły zmiany? Nie bardzo potrafimy odpowiedzieć. Bo przecież nowa maszyna, remont instalacji, zmiany w procesie muszą przynieść również oszczędności…. No niestety bywa różnie. O tym, że tak jest najczęściej informują faktury za media energetyczne. A jeśli nie wiadomo, jakie były oczekiwania, trudno również ocenić czy efekty są zadowalające.
Zaplanowane podejście do sposobu oceny wyników energetycznych pozwala na potwierdzenie właściwego kierunku działań, a jeśli wyniki nie są osiągane - ułatwia zdiagnozowania przyczyny. Niezbędne są tu kompetencje pracowników odpowiedzialnych za opracowanie danych analizę wyników. Aby je zapewnić warto rozważyć korzystanie ze szkoleń e-lerningowych, zapewniających niezbędną wiedze w wygodnej formie.

Krok szósty

Wprowadzanie koniecznych zmian.
Podobno jedyne, co jest pewne to zmiany…. Odnośnie rozwiązań dotyczących oszczędzania energii na pewno. Dlatego jeśli działania związane z efektywnością energetyczną mają stale przynosić efekty, konieczne jest wprowadzanie zmian lub korekt tam, gdzie to potrzebne.
Zmiany w strategii firmy, dynamika otoczenia i pojawiające się nowe możliwości również stwarzają cały wachlarz rozwiązań, które warto rozważyć. Ale żeby móc z nich skorzystać konieczni są pracownicy, którzy potrafią te możliwości dostrzec i zrozumieć. Świetnym rozwiązaniem są szkolenia e-lerningowe, zapewniające niezbędną wiedzę.

Powrót do spisu treści

O autorze

Z wykształcenia jestem inżynierem, skończyłam Wydział Metalurgii, Inżynierii Materiałowej, Transportu i Zarządzania na Politechnice Śląskiej (trudno teraz szukać dokładnie tego wydziału, uczelnie też się zmieniają). Pracę dyplomową pisałam i obroniłam w Katedrze Energetyki Procesowej. Wiedza dotycząca procesów produkcyjnych widzianych przez pryzmat wykorzystania różnych nośników energii przydaje mi się do dziś.
Magdalena Gawarecka
Msg Vexillo Systemy Zarządzania

Napisz do mnie

Masz pytania, chcesz się podzielić swoją opinią? Zapraszam do kontaktu.
blog@msgvexillo.pl

Energetyczny pierwszy krok

Jeśli jesteś zainteresowany tematem obniżenia kosztów energii w firmie to zapraszam na moją stronę dotyczącą kursów energetycznych.
www.kursenergetyczny.pl