Blog Energetyczny

Czyli, jak obniżyć rachunki za energię w firmie.

EFEKTYWNOŚC ENERGETYCZNA BEZ TAJEMNIC

Ile z energii, za którą płaci twoja firma ulatnia się w powietrze? Stale szukamy oszczędności, staramy się optymalizować wszystkie działania aby podnieść ich efektywność. Czas pomyśleć również o efektywnym korzystaniu z energii. I nie chodzi tu wyłącznie o kosztowne inwestycje czy rewolucyjne zmiany w firmie. Są różne rozwiązania, które warto poznać i przemyśleć.

Dlaczego nie wykorzystujemy 100% energii?

No cóż, nie ma idealnych urządzeń i sposobów przesyłania energii. Każde urządzenie ma określoną sprawność, czyli mówiąc w najprostszy sposób – jaką część dostarczonej energii urządzenie jest w stanie przetworzyć na działanie zgodne z przeznaczeniem. Podobnie w przypadku przesyłania energii pod postacią różnych mediów (energii elektrycznej, gazu, sprężonego powietrza) – w zależności od rodzaju medium i parametrów sieci będzie pewna różnica pomiędzy tym, co dostarczymy na początku a tym, co otrzymają odbiorcy. Jeśli jeszcze energia jest pośrednio przetwarzana (np. energia elektryczna w sprężone powietrze; energia z paliwa w kotle w parę wodną), to znów trochę mniej popłynie dalej mniej będzie można wykorzystać w poszczególnych procesach.
Częściowo należy się pogodzić z tym, że straty energii są wpisane w specyfikę działania urządzeń i sieci przesyłowych. Jednak podejmowanie działań ukierunkowanych na systematyczne zmniejszanie tych strat powoduje, że można kupować mniej energii i ponosić mniejsze koszty. Ważne jednak, by zaplanowane działania przynosiły zarówno efekty energetyczne jak i ekonomiczne. Dlatego wprowadzanie spontanicznych rozwiązań, nie popartych rzetelną analizą techniczną i finansową, często prowadzi do rozczarowań i niechęci odnośnie podejmowania kolejnych prób oszczędzania energii.

Gdzie szukać strat energii?

W pierwszym odruchu każdy powie, że najlepiej wszędzie założyć odpowiednie urządzenia pomiarowe wszystko zmierzyć. Jednak zaraz pojawia się bezwzględna informacja o tym, ile takie rozwiązanie kosztuje. Dlatego warto na początek uporządkować informacje dotyczące zużycia energii, które mamy. W zależności od parametrów z procesów, którymi już dysponujemy oraz kompetencji pracowników zaangażowanych w analizowanie informacji dotyczących efektywności energetycznej rozwiązań jest kilka, oto przykładowe z nich:
    Audyty źródeł ciepła, sieci energetycznych i instalacji sprężonego powietrza połączone z okresowym pomiarem wybranych parametrów instalacji i urządzeń odbiorowych pozwolą na ocenę strat energii. Jednak aby dobrze zaplanować te działania, konieczne jest wcześniejsze ustalenie, których obszarów taki audyt powinien dotyczyć. Zaplanowanie i koordynacja tego typu działań będzie łatwiejsza, jeśli pracownicy za nie odpowiedzialni posiadają podstawową wiedze pozwalającą na dobra komunikację i umiejętne wykorzystanie wyników.
    Audyt energetyczny. Bardzo niedoceniane narzędzie do uzyskania wiedzy o wykorzystaniu energii w firmie. Audyt energetyczny może dotyczyć całej firmy lub wybranej części. W obszarze objętym auditem energetycznym (osłona bilansowa) analizujemy w jaki sposób „przemieszcza się” energia i gdzie pojawiają się straty. Opierając się na dostępnych pomiarach oraz obliczeniach bilansowana jest energia dostarczana, energia wykorzystana w ramach obszaru objętego obliczeniami i energia wychodząca (w tym również straty energii).
    W ramach audytu energetycznego otrzymamy również informacje, jakie działania zmierzające do zaoszczędzenia energii będą najkorzystniejsze energetycznie i finansowo. Aby jednak audyt energetyczny przyniósł spodziewane informacje, trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Niezależnie od tego, czy wykonany będzie w oparciu o własnych pracowników, czy przez audytora energetycznego spoza firmy, warto wcześniej zastanowić się nad celem tego przedsięwzięcia i wskazać pracowników bezpośrednio zaangażowanych w udostępnianie danych i informacji. Warto również w ramach prac wprowadzających do audytu energetycznego zaplanować szkolenia, które zapewnią zrozumienie i sprawną komunikację na każdym etapie prac.
    Analiza wskaźników procesowych i ich powiązanie z efektywnością energetyczną pozwala natomiast na bieżące śledzenie istotnych parametrów. Ważne jednak, aby nie ograniczać się tylko do wskaźników finansowych. Skupienie się wyłącznie na kosztach związanych z energią może utrudnić znalezienie rzeczywistych powodów związanych z utratą części energii i powoduje zniechęcenie do wprowadzania skutecznych zmian. Warto tak przygotować zasady obliczania kluczowych wskaźników aby wyniki finansowe związane z efektywnością energetyczną były ściśle powiązane z parametrami technicznymi. Tu również ważne jest zapewnienie dostępu do odpowiedniej wiedzy, aby we własnym zakresie lub z pomocą doradców zapewnić skuteczne zasady analizowania danych.

Czy poprawa efektywności energetycznej zawsze wymaga kosztownych inwestycji?

Strat energii możemy uniknąć na wiele sposobów. Trudno wymienić wszystkie możliwe, zwłaszcza, ze będą one specyficzne dla każdej firmy. warto jednak zwrócić uwagę na samo podejście do zagadnienia w firmie. Doświadczenia związane z wprowadzaniem zmian organizacyjnych, poprawa świadomości pracowników oraz świadomej współpracy z dostawcami energii i serwisantami sieci i urządzeń pokazują, że poprzez działania nie wymagające inwestycji można zaoszczędzić do 20% energii. Wymaga to jednak przygotowania dobrych planów działań w zakresie:
    Oceny aktualnego stanu urządzeń i instalacji.
    Określenia faktycznych strat energii, ze wskazaniem tych które mają duże znaczenie dla finansów firmy.
    Dostępem do odpowiednich szkoleń pozwalających na zrozumienie wprowadzanych zmian i związek z uzyskiwanymi wynikami.
Efektywność energetyczna w firmie jest wyzwaniem, warto je jednak podjąć aby systematycznie optymalizować koszty. Jednak skuteczność działań w tym zakresie, nawet jeśli jest wsparta pracą ekspertów z zakresu efektywności energetycznej, wymaga zaangażowania pracowników firmy.

Dobrym rozwiązaniem jest "Kurs energetyczny", który pozwoli na uzyskanie niezbędnej wiedzy w przyjazny sposób. Kolejne części kursu zawierają wiedzę teoretyczną oraz praktyczne przykłady pozwalające na wprowadzenie odpowiednich rozwiązań dopasowanych do specyfiki każdej firmy

Powrót do spisu treści

O autorze

Z wykształcenia jestem inżynierem, skończyłam Wydział Metalurgii, Inżynierii Materiałowej, Transportu i Zarządzania na Politechnice Śląskiej (trudno teraz szukać dokładnie tego wydziału, uczelnie też się zmieniają). Pracę dyplomową pisałam i obroniłam w Katedrze Energetyki Procesowej. Wiedza dotycząca procesów produkcyjnych widzianych przez pryzmat wykorzystania różnych nośników energii przydaje mi się do dziś.
Magdalena Gawarecka
Msg Vexillo Systemy Zarządzania

Napisz do mnie

Masz pytania, chcesz się podzielić swoją opinią? Zapraszam do kontaktu.
blog@msgvexillo.pl

Energetyczny pierwszy krok

Jeśli jesteś zainteresowany tematem obniżenia kosztów energii w firmie to zapraszam na moją stronę dotyczącą kursów energetycznych.
www.kursenergetyczny.pl