Blog Energetyczny

Czyli, jak obniżyć rachunki za energię w firmie.

Energia w świecie #VUCA

Złożoność czy przejrzystość?

Nigdy jeszcze nie mieliśmy dostępu do tak wielu danych w jednej chwili. A będzie ich tylko przybywać. Komisja Europejska prognozuje, że między 2020 a 2025 rokiem ilość gromadzonych danych wzrośnie o 530%. W pierwszej chwili może to zachwycić – w końcu przy podejmowaniu decyzji można sprawdzić wszystko! Jednak ten zachwyt szybko przemija, gdy próbujemy przeanalizować wszystkie te dostępne informacje. Radość ta trwa często do pierwszej próby przeanalizowania wszystkich dostępnych informacji. I w tym momencie okazuje się, że plan stabilnego działania jest do BANI!

#VUCA

BANI to kolejny akronim, będący próbą opisania otaczającej rzeczywistości. Z elementów, które składają się na BANI:

  • Brittle (kruchy),
  • Anxious (niespokojny),
  • Non-linear (nieliniowy),
  • Incomprehensible (niezrozumiały).

W odniesieniu do korzystania z energii najbardziej istotne jest to, że dostępne dziś rozwiązania są trudne do zrozumienia przez użytkowników. Pierwszym przykładem są programy do monitorowania zużycia energii. Drugim jest audyt energetyczny. Wydawać by się mogło, że obydwa rozwiązania są bardzo przydatne, aby w oparciu o rzeczywiste dane planować poprawę efektywności energetycznej w firmie. Jednak w wielu przypadkach zasady wyboru konkretnego rozwiązania nie gwarantują jego przydatności. A przesadzić można na różne sposoby, nie tylko poprzez poszukiwania możliwie najtańszej dostępnej oferty.

Przypuśćmy następującą sytuację: firma WYSOKICHLOTÓW Sp. z o.o., przysłała zapytanie ofertowe dotyczące wykonania audytu energetycznego i zainstalowania systemu monitorowania zużycia energii. Zapytanie dość ogólne, do rzetelnej wyceny konieczne było doprecyzowanie wymagań Klienta. W odpowiedzi pojawiły się dwie ważne informacje:

  1. Audyt energetyczny ma obejmować szczegółowy bilans energetyczny dla wszystkich wykorzystywanych w firmie procesów i urządzeń.
  2. System monitorowania zużycia energii powinien obejmować opomiarowanie wszystkich punktów odbiorów poboru dla każdego nośnika energii.

Można by powiedzieć: Klient marzeń. Niestety, do czasu momentu rozmowy o czasie realizacji i kosztach tej usługi. Klient do dziś zastanawia się, którą z bardziej realnych wersji wybrać.

Innym, częstszym przykładem z coraz większej liczby firm, są zasady gromadzenia danych przez programy do monitorowania energii. Na dysku lub w chmurze mieści się dużo. Programy oferują ogromne możliwości konfigurowania różnych zestawień i wykresów. Blokadą staje się Ograniczona możliwość przetwarzania tych danych oraz wykorzystanie ich podczas podejmowania decyzji i planowania zmian, co sprawia, że stajemy pod ścianą. I najtrudniej wtedy zdecydować, co jest faktycznie istotne, a co można pominąć.

Jeszcze innym sposobem na skomplikowanie podejścia jest szeroki dostęp do informacji na temat przykładów z innych firm. Z jednej strony jest to bardzo przydatne, bo nie popełnimy oczywistych błędów, jednak przeanalizowanie i dopasowanie do swojej rzeczywistości wielu przykładów wzorców może wskazywać na to, że najlepiej nic nie robić. Ponieważ każde działanie wiąże się z ryzykiem.

I znów, właściwe wybranie przykładów do analizy, korzystanie z danych statystycznych i badań wymaga odsiania tych, które nic nie wniosą i utrudnią podjęcie decyzji.

Właściwy dobór przykładów do analizy, korzystanie z danych statystycznych i badań wymaga dokładnego przesiewania informacji, aby wyłowić te, które są istotne i realnie mogą pomóc w podejmowaniu decyzji.

Rozwiązaniem przydatnym w tej sytuacji jest rzetelne wykonanie przeglądu energetycznego. Wskazówki jak powinien być zaplanowany i przeprowadzony znaleźć można w:

  • Normie ISO 50001 punkt 6.3.
  • Serii norm 16247
  • Wymaganiach prawnych dotyczących audytów energetycznych przedsiębiorstw i audytów termomodernizacyjnych

Aby przegląd energetyczny stał się przydatnym narzędziem do zarządzania energią, konieczne jest przyjęcie podczas planowania realizacji kliku założeń:

  • Przegląd energetyczny to proces. Wymaga zaplanowania etapów, źródeł danych wejściowych i sposobu prezentowania danych wyjściowych. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że dane wyjściowe powinny mieć zastosowanie w innych procesach w firmie.
  • Przegląd energetyczny powinien mieć lidera, ale również sprecyzowanych współuczestników. Dane, informacje, dostęp do poszczególnych obszarów zależy nie tylko od osoby wykonującej obliczenia. Jeżeli udostępnione zostaną niekompletne lub nierzetelnie przekazane dane, to wynik będzie podobny.
  • Przy pierwszym podejściu do przeglądu energetycznego nie można zakładać wyłączenia wybranych obszarów w oparciu o przypuszczenia lub wyłącznie zestawienie danych finansowych. Początek obliczeń powinien opierać się na danych zbiorczych dla całego zakresu objętego przeglądem, natomiast po zestawieniu informacji o zużyciu wszystkich nośników energii i obszarów działania planowane są obliczenia bardziej szczegółowe. Te ostatnie powinny odnosić się już do zidentyfikowanych obszarów o znaczącym zużyciu energii.

Uporządkowanie informacji i wskazanie tych, które faktycznie mają znaczenie i wpływają na wyniki, pozwala na ograniczenie danych, które będą przetwarzane.

Oczywiście, nie można całkowicie zaniedbywać pozostałych czynników, jednak powiązanie ich ze wskaźnikami dotyczącymi energii i ustalenie wartości granicznych pozwoli na podejmowanie reakcji wyłącznie w sytuacjach, które tego wymagają. Spośród wielu złożonych informacji i zależności należy zwinnie wybierać te mające znaczenie.


Powrót do spisu treści

O autorach

Magda Gawarecka
Z wykształcenia jestem inżynierem, skończyłam Wydział Metalurgii, Inżynierii Materiałowej, Transportu i Zarządzania na Politechnice Śląskiej (trudno teraz szukać dokładnie tego wydziału, uczelnie też się zmieniają). Pracę dyplomową pisałam i obroniłam w Katedrze Energetyki Procesowej. Wiedza dotycząca procesów produkcyjnych widzianych przez pryzmat wykorzystania różnych nośników energii przydaje mi się do dziś.
Magdalena Gawarecka
Msg Vexillo Systemy Zarządzania
Mariusz Gołąb
Inżynier ochrony środowiska z doświadczeniem handlowym i marketingowym. Ekspert programu Climate Leadership. Trener i wykładowca akademicki. Copywriter z zamiłowania.
Mariusz Gołąb
tel.: 575 063 821

Napisz do nas

Masz pytania, chcesz się podzielić swoją opinią? Zapraszam do kontaktu.
blog@msgvexillo.pl

Energetyczny pierwszy krok

Jeśli jesteś zainteresowany tematem obniżenia kosztów energii w firmie to zapraszam na moją stronę dotyczącą kursów energetycznych.
www.kursenergetyczny.pl